+48 509 915 812
Zapraszamy na 61. Tydzień Kultury Beskidzkiej – od 27 lipca do 4 sierpnia 2024 roku. Blisko 100 zespołów – łącznie około 4000 roztańczonych i rozśpiewanych wykonawców, kolorowe stroje, muzyka, śpiew, tradycja!
Podczas Festiwalu zobaczymy najlepsze zespoły folklorystyczne z Beskidów, a także innych regionów kraju, takich jak: Kaszuby, Małopolska, Wielkopolska, Podkarpacie, Mazowsze, Górny i Dolny Śląsk! Program artystyczny wzbogaci udział kilkunastu grup z różnych części Europy, Ameryki Północnej, Środkowej, Południowej, a nawet z Azji. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowo różnorodna, ponieważ na estradach wystąpią między innymi zespoły ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Peru, Kolumbii czy Indonezji. Nie zabraknie też niezwykle energicznego folkloru bałkańskiego z Grecji, Macedonii Północnej, Chorwacji i Bułgarii, gości znad Morza Czarnego: Gruzji oraz Turcji, a także naszych sąsiadów ze Słowacji, Niemiec i Litwy. – podkreśla Magdalena Koim, dyrektor programowo-artystyczna TKB.
Gdzie zaprezentują się zespoły folklorystyczne?
W Wiśle, Szczyrku, Żywcu oraz Makowie Podhalańskim koncerty zespołów polskich i zagranicznych odbywać się będą każdego wieczoru. Do Oświęcimia zapraszamy od czwartku do niedzieli (1-4 sierpnia), w pierwszy weekend TKB polecamy uczestnictwo w 29. Festynie Istebniańskim, a w drugi – w 46. Wawrzyńcowych Hudach w Ujsołach i 77. Gorolskim Święcie w Jabłonkowie (Czechy). Ponadto na placach i rynkach, w porze okołopołudniowej, będzie można usłyszeć koncerty kapel i tradycyjnych grup śpiewaczych, a ulicami Wisły, Szczyrku, Żywca, Jabłonkowa i Istebnej przejdą roztańczone, barwne korowody.
Konkursy folklorystyczne 61. TKB
Największe święto polskich Górali, czyli Festiwal Folkloru Górali Polskich, tradycyjnie, po raz pięćdziesiąty piąty, odbędzie się w Żywcu. Od 27 do 30 lipca zespoły z różnych części Karpat prezentować będą widowiskowe programy obrzędowe, tańce oraz śpiewy. Z kolei poranki i popołudnia wypełniać będą dźwięki rozbrzmiewające z żywieckiego Rynku, gdzie konkursowe wykonania przedstawią kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści, a także śpiewacy ludowi. To niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć między innymi Górali Żywieckich, Śląskich, Podhalańskich, Zagórzańskich, Łąckich, Białych, Babiogórskich, Spiskich, Szczawnickich, Pogórzan, Lachów Sądeckich, Limanowskich czy Szczyrzyckickich. Laureaci 55. FFGP zaprezentują się 4 sierpnia w Amfiteatrze „Pod Grojcem”. W drugiej części TKB Żywiec będzie gościł uczestników 33. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Zespoły zagraniczne oraz dwie grupy reprezentujące Polskę (ZPiT Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa i ZR Magurzanie z Łodygowic) rywalizować będą o najwyższe wyróżnienie w postaci Grand Prix – zwycięzcę poznamy już 3 sierpnia, podczas koncertu finałowego.
Muzyka folk i blisko sto wydarzeń towarzyszących
Podczas TKB nie może zabraknąć muzyki inspirowanej kulturą ludową – w Wiśle odbędzie się koncert Muzyka Świata (31 lipca), a w Oświęcimiu – Folkowe Klimaty (3 sierpnia). Akcent folkowy pojawi się także w Szczyrku, Żywcu i Ujsołach. Poza programem koncertowym każda z miejscowości ma do zaoferowania cały wachlarz wydarzeń towarzyszących: potańcówki, warsztaty, kiermasze sztuki ludowej, degustacje kuchni regionalnej, pokazy rękodzieła i wyrobów owczych, targi, wystawy, plenery malarskie czy animacje dla najmłodszych.
Program szczegółowy 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej znajduje się na stronie internetowej: https://tkb.art.pl/szczegolowy-program-koncertow/
Poza Jabłonkowem wstęp na wszystkie koncerty TKB jest bezpłatny.
Koniaków 899
43-474 Koniaków
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela
12:00 - 22:00
12:00 - 22:00
12:00 - 22:00
12:00 - 22:00
12:00 - 22:00
12:00 - 22:00
Strona www stworzona przez Zacne Nocowanie